Wednesday, August 18, 2010

چرا میرحسین موسوی رهبر مناسبی برای جنبش سبز نیست؟

١- مبارزه: یک مقایسه ساده میان میرحسین موسوی و سایر رهبران جنبش های اعتراضی نشان می‌دهد او بیش از حد محتاط و درگیر کارهای عبثی چون مصاحبه و نوشتن بیانیه است. به عنوان مثال در واقعه اعتصاب غذای هفده شهروند آزادی‌خواه زندانی در اوین، مهندس موسوی صرفن به صدور بیانیه اکتفا کرد. این در حالی است که تاریخ نشان داده رهبران موفق در موقعیت‌های مشابه دست به اقداماتی عملی می‌زنند. برای نمونه زورو، رهبر جنبش مدنی مردم کالیفرنیا علیه استبداد اسپانیا، بارها شخصن به زندان حمله کرده به کمک اسبش تورنادو یاران زندانیش را رهانیده اما میرحسین حتی یک عکس سوار بر اسب هم ندارد حالا توانایی شمشیربازی پیشکش


٢- مقابله: رهبر یک جنبش مدنی باید دارای قابلیت مقابله با مستبدین باشد. او باید بتواند در صورت لزوم با اعمال مبارزه چریکی و پارتیزانی دشمن را عقب نشانده و آزادی را به ارمغان آورد. تاریخ به عنوان بهترین معلم بشر به ما روش رهبری مردی چون رابین هود را نشان می‌دهد که از قضا او نیز سبز قبا و سبز کلاه بوده و با استقرار در جنگل شروود و تیراندازی به داروغه ناتینگهام بساط جور را در هم کوبید. میرحسین موسوی بعید است حتی بتواند زه کمان را تا بنا گوش محترم خود بکشد. این هم شد رهبر؟


٣- معاشقه: رهبران باید بدانند هدف وسیله را توجیه می‌کند. با چنین رویکردی رهبری فرهیخته چون کلئوپاترا چنان مخ ژولیوس سزار و مارک آنتونی را زد که مصر از مخاطرات رومیان در عصر آن دو در امان ماند. نگارنده لزومی نمی‌بیند که در مورد ضعف آشکار مهندس موسوی در چنین حوزه‌ای قلم‌فرسایی کند از این رو پیشنهاد جایگزینی ایشان با برد پیت یا آنجلینا جولی بنا به شرایط را مطرح می‌سازد


۴- می خواهید وقت‌تان تلف شود؟ می‌خواهید باز هم برایتان از لزوم توانایی رهبران در معانقه، مصافحه، مباهله، محاصره، مناظره و غیره بنویسم؟ یعنی لازم است باز هم میرحسین را با رهبرانی چون سوپرمن، بت‌من، گاندولف، آراگون یا حتی هری‌پاتر مقایسه کرده تا بدانید او رهبری ناتوان و ناکارامد است؟ حواس‌تان هست ما از مرد ضعیفی حرف می‌زنیم که ادعای گزافی چون تقلب در انتخابات را مطرح کرده بدون اینکه حتی یک‌بار شخصن خودش با دست خودش تک‌تک آرا را شمرده باشد؟


این نوشته تقدیم می‌شود به نیک‌اهنگ کوثر که قهرمانانه از تورنتو علیه استبداد می‌خروشد و به ما درس عمل‌گرایی می‌دهد؛ تمامی دوستانی که با کفایت و درایتی مثال زدنی هماره در تلاشند به یادمان بیاورند «ما موفق نمی شیم»؛ استاد کاوه لاجوردی،مردی که همه چیز را می‌دانست و سایر قهرمانان عرصه روشن‌گری

31 comments:

 1. ممنون زامبی جان که در تاریک ترین دورانت هم می گی یا حسینّ!

  ReplyDelete
 2. ممنون، آقا دمت گرم خیلی عالی بود

  ReplyDelete
 3. دوست داشتم

  ReplyDelete
 4. ها ها ها ها ...

  خیلی جوک بود

  این هم یک جوک ولی واقعیت دارد

  متن استعفای رئیس هیات کشتی استان فارس
  نوشته:ریاست محترم تربیت بدنی استان فارس

  /باسلام/نظر به اینکه این اداره به خاطر عدم توجه به هیئت کشتی استعفاء خود را از مسئولین هیئت کشتی استان را دارم انشااله با مدیریت جنابعالی در ورزش استان هیئت کشتی را موفق باشد/.!!!!

  ها ها ها ها ...          فقط ببینید چقدر بیسوادند

  ReplyDelete
 5. ایییییییییی ول

  ReplyDelete
 6. عالی. مرسی

  ReplyDelete
 7. ایکاش اونایی م  که تو زندان انفرادی ن مثه ما می تونستن به این متن بخندن. بهتره این م به آخر بلاگ اضافه بشه
  خدایا حدایا تا انقلاب مهدی خودت از نهضت موسوی محافظت بفرما

  ReplyDelete
 8. عاااالی بود :)

  ReplyDelete
 9. دم موسوی گرم که گغت این مکتب ایرانی و زر زدنای این مشایی همش جنگ زر گریه. و ایضن دم کروبی که گفت تعیین حکومت دینی یا غیردینی با خود مردمه و هر چی که مردم رای بدن منم قبول میکنم (قابل توجه روح امام راحل که قبل از به قدت رسیدن چی فرمایش میکردن و بعدش چی کار کرد).

  ReplyDelete
 10. آقا ما امیدواریم که شروع موج سوم (عطف به پست جنابعالی درباره نظریه موجها) از روز قدس باشه. این موج دوم دیگه فکر میکنم زیادی طول کشیده واسه همین خوصله همه سررفته از جمله این دوستان خارج از کشور, شما هم که تبدیل به زامبی شدی. کروبی هم که گفته داریم هسته های اولیه برای روز قدس رو تدارک میبینیم و خودش هم که میخواد بیاد.

  ReplyDelete
 11. خدا عوضت بده، خیر از جوونیت ببینی. این نیک آهنگ ما را خفه کرد. چیزی که سرش نمیشه انتقاده. کلاً مخالفه، اجتمالاً توقع داشته اگر یک روزی تو اوین بوده همه بیان پشت در سرود آزادی بخونن، خوب نخوندن بهش برخورده و کلاً مخالفه، با انقلاب، 30 سال گذشته، همه مردم، من ،تو ، او ، ما ، شما ، ایشان و کل همه همسایه ها و دیگه!
  در ضمن تو رو خدا ادای آدمهای خوشحال رو دربیار، تو این دور و زمونه یک کم دیگه ادامه بدی می شی یک افسرده واقعی که البته واقعیت نداره. چون زمان ما یک زمان پیروزیه، من پیرشده هیچ وقت باورم نمیشد که این روزا رو ببینم. روزی که دیگه هیچ کی نقاب نداره. کلاً هم از آشنایی باجنابعال حال کردم. اگر خوشت اومد میتونی جواب به ایمیلم بدی!!! دستورات ضد افسردگی فراوانند، از دکترهای دست اول!!!!!!!11

  ReplyDelete
 12. البته راه پرسش هیچ وقت نباید بسته شود. مثلا بپرسیم چرا موسوی خودش به صورت نمادین روزه نگرفت. اما نیک آهنگ کوثر به قول علما با جنبش سبز عناد دارد!

  ReplyDelete
 13. مرسی کلی حال کردم
  اولش شاکی شدم بعد که خوندم برعکس
  نیک آهنگ ازین ماجرا داره استفاده میکنه سوئ استفاده در اصل
  لیاقت نداره حتی آدم بهش فحش بده

  ReplyDelete
 14. عالی بود! نیک آهنگ غلط کرده در باره سوابق موسوی و اطرافیانش بپرسه! به چه حقی باید کمک های مالی محسن هاشمی رو زیر سوال برد؟ چرا باید به خودش اجازه بده تا حرف های موسوی در تایید اعدام های ۶۷ رو دو باره مطرح کنه؟ موسوی که نباید پاسخگوی مردم باشه! او پاسخگوی امام راحل است!

  ReplyDelete
 15. مهدی هاشمی هم البته :دی

  ReplyDelete
 16. بد نبود اشاره ای هم به اسپایدرمن می کردید

  ReplyDelete
 17. یه سبزاللهیAugust 19, 2010 at 7:06 PM

  عالی بود
  درود بر شما
  باز هم بنویس خیلی حال کردم

  ReplyDelete
 18. یک بار آمدم دیدم سیاسی نوشتید حوصله ام نشد بخوانمتان!!!!
  به توصیه ی یک دوست دوباره آمدم و دیدم عجب اشتباهی کردم که ناخوانده رفتم!!!
  بسیار عالی بود ، بیش از هر متن سیاسی که تا به حال خوانده بودم.

  ReplyDelete
 19. از همین راه دور دست و قلم و روی ماهت رو می‌بوسم.

  ReplyDelete
 20. جالب بود.لینک دادم.

  ReplyDelete
 21. مثال خیلی خوبی از رهبران عمل‌گرا زدی.
  یاد اعتراض دانشجوهای دانشگاه تهران افتادم در آذر ۸۳ که داد می‌زدند عمل، عمل، عمل.
  بعد آقای خاتمی گفت: انشاءالله بعد از ما هم آدم عمل‌گرا می‌یاد می‌بینید. نمی‌دونن رهبری که از الان بخواد پارتیزانی برخورد کنه فردا هم با جامعه همین جور تا می کنه. اتفاقا این شیوه برخورد میرحسین دلیل خوبیه برای اینکه رهبری مثبته و درآینده هم همینجور باقی خواهد ماند.

  مرد مختصر.

  ReplyDelete
 22. واقع عالی بود
  یعنی من خراب این نوع استدلال اوردنت هستم. یه جور برهخان خلف معکوس بود
  دمت گرم
  به نظر من جای میر حسین در تاریخ فردای ما، جایگاهی خواهد بود که حتی برای الان ما قابل تصور هم نیست

  ReplyDelete
 23. جورج کلونی را از قلم انداختی

  ReplyDelete
 24. میشه یه چیزی ام به سازگارا و اینا تقدیم کنی؟

  ReplyDelete
 25. خیلی باحال بود.
  کاملا موافقم :)

  ReplyDelete
 26. عالی بود پایدار باشید

  ReplyDelete
 27. بینام و بیطرفAugust 23, 2010 at 10:39 AM

  سلام . فوق العاده بود . مرسی از نوشته عالی . منتظر هستیم

  این سبز الله هم خود نیک آهنگ شیطونه . بابا با اسم خودت بیا

  ReplyDelete
 28. سلام دوستان موافق شما اقای موسوی و اقا ی کروبی باپنج سال قبل مقایسه کنید بعد به نظر شما از رابین هود . ...... . وبقیه  شجاع تر هست یا نیست

  ReplyDelete
 29. ما بیداریم و خوب می‌دانیم از کجا نان می‌خورید تا این تحلیل های احمقانه رو به مردم بدین.
  آقایی که خودت رو روشنفکر فرض می‌کنی...خجالت بکش!!!
  سهراب برای موسوی خون داد،من هم راهش رو ادامه می‌دم.
  امیر برای موسوی خون داد،من هم راهش رو ادامه می‌دم.
  ندا برای موسوی خون داد،من هم راهش رو ادامه می‌دم.
  ترانه برای موسوی خون داد،من هم راهش رو ادامه می‌دم.
  اشکان برای موسوی خون داد،من هم راهش رو ادامه می‌دم.
  حالا هرچی دوست داری بنویس و الکی از خودت تشکر کن!!!
  این روشها قدیمی شده!!!

  ReplyDelete